Potravinová alergie je nepřiměřená reakce našeho obranného systému na některou složku v potravině. Reagovat můžeme na jednu nebo více potravin.
V současné době jejich výskyt mírně stoupá a odhaduje se, že postihují 3-6 % západní populace. Výjimkou je kojenecký věk, kde je výskyt 6-8 %.
Reagovat můžeme na jakoukoli potravinu, u malých dětí je to nejčastěji mléko, vejce a mouka, s přibývajícím věkem stoupá výskyt reakcí na stromové ořechy a arašídy. U dospělé populace dominuje ovoce, stromové ořechy, zelenina a arašídy.
Jediný účinný způsob léčby potravinových alergií je v současné době vyřazení těch částí potravin, které u nás vyvolávají alergickou reakci, z jídelníčku. Například se může jednat o bílkovinu kravského mléka, pak je nutné z jídelníčku vyřadit mléko, mléčné výrobky a všechny potraviny, které do kterých se při výrobě tato bílkovina přidává. Vyřadit musíme také mléko kozí a ovčí, a to kvůli zkřížené reakci.
Vyloučení jedné či více základních složek výživy (mléko, pšenice, vejce, …) má zásadní vliv na přísun živin a z dlouhodobého hlediska i na celkový zdravotní stav. Čím více potravin musíme ze své stravy vyloučit, tím je vyšší riziko nedostatku některé z živin. Zejména u dětí může nedostatek živin nepříznivě ovlivnit růst a vývoj.
Správně nastavený jídelníček má zajistit i při omezeném výběru potravin optimální příjem energie a všech potřebných živin a současně respektovat zásady zdravé výživy. Propočet jídelníčku nedostatek živin snadno odhalí. Z vlastní zkušenosti vím, že zejména u dětí je propočet jídelníčku zásadní a jeho úpravy či doplnění musí být nastaveny individuálně pro každé dítě zvlášť (pro dospělé je to ale také vhodné). Doplňky stravy by měly být doporučeny jen v opodstatněných případech, určitě ne „od stolu“ na základě krátkého pohovoru.
Konzultace s odborníkem – nutričním terapeutem – je často namístě.